Rozwiązania omnichannel – najlepsze wsparcie działań firm z kanału e-commerce

To strategia sprzedaży, która zakłada, że wszystkie dostępne kanały obsługi klienta, na każdym etapie, powinny ze sobą współpracować w celu zapewnienia wygody zakupów. Omnichannel przyjmuje, że dzięki połączeniu możliwości, jakie dają sklepy tradycyjne, sklep internetowy, marketplace i call center, klient będzie kupował od danego sprzedawcy chętniej i częściej niż u konkurencji, która oferuje tylko jeden kanał sprzedaży lub kilka, ale działających niezależnie.

Logistyka omnichannel

W strategii omnichannel najważniejsze jest, by klient w każdym kanale sprzedaży był traktowany tak samo. Chodzi nie tylko o takie same oferty i ceny, lecz także dostępność produktów i możliwość zwrotów. Implementacja takiej strategii wymaga od przedsiębiorców szeregu działań, w tym przystosowania obszarów magazynowania i transportu. Kluczową rolę odgrywa tu doświadczony operator logistyczny, który musi być partnerem we wdrażaniu i realizacji tej koncepcji. Powinien nie tylko reagować na potrzeby klienta, ale też sugerować najlepsze rozwiązania przede wszystkim w zakresie kompletacji, dostaw i logistyki zwrotów dla sprawnej obsługi każdego z kanałów sprzedaży i odpowiedniego efektu synergii.

Synchronizacja ekosystemu zakupowego wymaga jednak innowacji w łańcuchu dostaw, które sprawią, że procesy online i offline będę przebiegały bardziej płynnie, ale dzięki temu detaliści zyskują przewagę konkurencyjną.

Pod jednym dachem

Przeniesie obsługi e-commerce do magazynu operatora logistycznego i zebranie wszystkich operacji dla wszystkich kanałów sprzedaży „pod jednym dachem” gwarantuje synergię w obszarach operacji i kosztów, a jednocześnie umożliwia szybkie reagowanie na zmiany popytu w danym kanale sprzedaży.

Właściwa infrastruktura

Wdrożenie strategii omnichannel wymaga natomiast pewnych zmian w funkcjonowaniu magazynów. Zakłada ona bowiem obsługę znacznie większej liczby zamówień dziennie w porównaniu do tradycyjnych magazynów, większą presję czasu oraz zmiany sposobu przygotowywania zamówień. Wymaga to bezbłędnego zarządzania wielozadaniowością – decydujące są zasoby oraz właściwa infrastruktura. Wiąże się to z odpowiednim wyposażeniem magazynów w różne typy regałów, zautomatyzowane linie kompletacyjne, roboty autonomiczne, adaptowalny i łatwo sterowalny system WMS, które usprawnią obsługę każdego rodzaju zamówienia.

Ważna jest odpowiednio zbalansowana infrastruktura własnych i wynajętych obiektów wchodzących w skład sieci magazynów i centrów przeładunkowych, która pozwala szybko adaptować się do oczekiwań klientów w obszarach magazynowania i transportu. Gotowe zamówienia są dostarczane do odbiorców przy użyciu szerokiego wachlarza usług dostępnych na rynku, obejmujących m.in. dostawy palet i paczek do klientów biznesowych i indywidualnych, dostawy do centrów dystrybucyjnych, sklepów wielkopowierzchniowych hurtowni, centrów handlowych, ale też do domów, z usługą wniesienia, paczkomatów i punktów odbioru.

Szybkość przede wszystkim

W logistyce omnichannel kluczową rolę odgrywa czas. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że coraz większa liczba konsumentów jest skłonna zapłacić za szybszą dostawę. Zamówienia omnichannel muszą być realizowane z taką samą szybkością, niezależnie od miejsca, w którym zostały zainicjowane.

Wdrożenie strategii omnichannel pozwala znacznie skrócić czas dostawy zamówień, usprawnia współpracę między magazynem a punktami sprzedaży, daje więcej opcji dostawy zamówień, usprawnia przygotowywanie zamówień, a tym samym wpływa na lepszy wizerunek firmy.

Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie jest lokalizacja blisko konsumenta. Główny magazyn powinien zarządzać wszystkimi zapasami i standardowymi dostawami, podczas gdy inny magazyn znajdujący się blisko kupującego powinien zapewniać szybkie dostawy do klientów i szybkie uzupełnianie zapasów w lokalnych sklepach.